Follow Me on Pinterest
This site uses cookies. By continuing to use this site you consent to our use of cookies unless you have disabled them.

eMag | Directory | TNT Travel Show 2017 | Events Search | TNT Jobs


Matt Smith has been nominated for a Bafta for his part in Doctor Who, leading the way in the television awards along with EastEnders star Jessie Wallace who has a nod for her part in The Road To Coronation Street.

The Baftas – or Philips British Academy Television Awards as they are officially known - take place on Sunday May 22 at London's Grosvenor House.

Doctor Who’s Matt Smith has been nominated for Best Actor and will be in competition with Harry Potter star Jim Broadbent.

Also nominated for Baftas are Sherlock star Benedict Cumberbatch and Eric And Ernie actor Daniel Rigby.

Jessie Wallace, who plays Kat Slater in Eastenders, has been nominated for a Best Supporting Actress Bafta for her role in docudrama, The Road To Coronation Street.

Channel 4 teen drama Misfits has been nominated for four Baftas including nods for its stars Robert Sheehan and Lauren Socha for supporting actor and actress.

Sherlock, Any Human Heart and The Road To Coronation Street have three nominations each.

Bafta television awards 2011 nominations

Leading Actor

Jim Broadbent - Any Human Heart (Channel 4)
Benedict Cumberbatch - Sherlock (BBC One)
Daniel Rigby - Eric and Ernie (BBC Four)
Matt Smith - Doctor Who (BBC One)

Leading Actress

Anna Maxwell Martin - South Riding (BBC One)
Vicky McClure - This Is England ’86 (Channel 4)
Natalie Press - Five Daughters (BBC One)
Juliet Stevenson - Accused (BBC One)

Supporting Actor


Brendan Coyle - Downton Abbey (ITV1)
Martin Freeman - Sherlock (BBC One)
Johnny Harris - This Is England ’86 (Channel 4)
Robert Sheehan - Misfits (E4)

Supporting Actress

Gillian Anderson - Any Human Heart (Channel 4)
Lynda Baron - The Road to Coronation Street (BBC Four)
Lauren Socha - Misfits (E4)
Jessie Wallace - The Road to Coronation Street (BBC Four)

Entertainment Performance


Rob Brydon - The Rob Brydon Show (BBC Two)
Stephen Fry - QI (BBC One)
Harry Hill - Harry Hill’s TV Burp (ITV1)
Graham Norton - The Graham Norton Show (BBC One)


Female Performance in a Comedy Role


Jo Brand - Getting On (BBC Four)
Dawn French - Roger and Val Have Just Got In (BBC Two)
Miranda Hart - Miranda (BBC Two)
Katherine Parkinson - The IT Crowd (Channel 4)

Male Performance in a Comedy Role


James Buckley - The Inbetweeners (E4)
Steve Coogan - The Trip (BBC Two)
Tom Hollander - Rev (BBC Two)
David Mitchell - Peep Show (Channel 4)

Single Drama


Eric and Ernie (Victoria Wood, Peter Bowker, Tim Bricknell, Jonny Campbell)
BBC Four/BBC Wales /Blue Door Adventures

I Am Slave (Andrew Calderwood, Gabriel Range, Jeremy Brock)
Channel 4/A Slate Films and Altered Image Production for UKFC, Channel 4, Limelight, JAC Rights Management LLP and the Film Agency for Wales

The Road to Coronation Street (Production Team)
BBC Four/ITV Studios

The Special Relationship (Production Team)
BBC Two/Rainmark Films and HBO Films

Drama Series


Being Human (Rob Pursey, Philip Trethowan, Toby Whithouse, Colin Teague)
BBC Three/Touchpaper Television

Downton Abbey (Julian Fellowes, Gareth Neame, Liz Trubridge, Nigel Marchant)
ITV1/Carnival Films

Misfits (Murray Ferguson, Petra Fried, Howard Overman, Kate Crowe)
E4/Clerkenwell Films

Sherlock (Steven Moffat, Mark Gatiss, Sue Vertue, Beryl Vertue)
BBC One/Hartswood Films

Drama Serial

Any Human Heart (Lynn Horsford, Lee Morris, Sally Woodward Gentle, Michael Samuels)
Channel 4/Carnival Films

Mad Dogs (Cris Cole, Andy Harries, Suzanne Mackie, Adrian Shergold)
SKY One/Left Bank Pictures

The Sinking of the Laconia (Alan Bleasdale, Jonathan Young, Uwe Janson, Hilary Norrish)
BBC Two/BBC Productions

The Promise (Peter Kosminsky, David Aukin, Hal Vogel)
Channel 4/Daybreak Pictures

Continuing Drama

Casualty (Production Team)
BBC One/BBC Productions

Coronation Street (Production Team)
ITV1/ITV Studios

EastEnders (Production Team)
BBC One/BBC Productions

Waterloo Road (Sharon Hughff, Sharon Channer, Fraser MacDonald, Lis Steele)
BBC One/Shed Productions

International


Boardwalk Empire (Martin Scorsese, Terence Winter, Tim Van Patten, Howard Korder)
SKY Atlantic/HBO

Glee (Ian Brennan, Ryan Murphy, Brad Falchuk)
E4/Twentieth Century Fox

The Killing (Soren Sveistrup, Piv Bernth, Birger Larsen, Sophie Grabol)
BBC Four/DR/ZDF Enterprises

Mad Men (Matthew Weiner, Scott Hornbacher, Jennifer Getzinger)
BBC Four/Lionsgate Television

Factual Series

Coppers (Production Team)
Channel 4/Blast!

One Born Every Minute (Production Team)
Channel 4/Dragonfly Film and Television

Welcome to Lagos (Will Anderson, Gavin Searle, Chris King, Andrew Palmer)
BBC Two/Keo North

The Young Ones (Leanne Klein, Tom McDonald, Michael Jochnowitz)
BBC One/Wall To Wall Television

Specialist Factual


Alan Bennett and the Habit of Art (The Making Of)

Martin Rosenbaum, David Sabel, Toby Coffey

More 4/Lone Star Productions

Flying Monsters 3D

David Attenborough, Anthony Geffen, Celia Taylor, Sias Wilson

Sky 3D/Atlantic Productions

Human Planet

Brian Leith, Dale Templar, Nitin Sawhney

BBC One/BBC Productions

Pompeii: Life and Death in a Roman Town

Paul Elston, Daisy Scalchi, Richard Bradley

BBC Two/Lion Television

(Specialist Factual is given in honour of Huw Wheldon)

Single Documentary

Between Life and Death

Nick Holt, Meredith Chambers, Marina Parker, Ben Brown

BBC One/BBC Factual Wales

The Dancing Boys of Afghanistan

Jamie Doran, Najibullah Quraishi, John Moffat, Mike Healy

More 4/Clover Films

Pink Saris

Production Team

More 4/Ginger Productions

Scenes From a Teenage Killing

Morgan Matthews, Ruth Kelly, Steve Hewlett, Michael Harrowes

BBC Four/Minnow Films

(Single Documentary is given in honour of Robert Flaherty)

Features

Come Dine With Me

Production Team

Channel 4/ITV Studios

Hugh’s Fish Fight

Andrew Palmer, Will Anderson, Hugh Fearnley-Whittingstall, Frankie Fathers

Channel 4/Keo Films

Mary Queen of Shops

Production Team

BBC Two/Optomen Television

Pineapple Dance Studios

Jonathan Stadlen, Pat Doyle, Hannah Springham

Sky 1/Pulse Filmes

Current Affairs


Kids in Care (Panorama)

Simon Gilchrist, Roger Graef, Tom Giles, Clare Johns

BBC One/Films of Record

Lost Girls of South Africa (Dispatches)

Deborah Shipley, Brian Woods, Xoliswa Sithole

Channel 4/True Vision

Secret Iraq

Eamonn Matthews, Sam Collyns, James Jones, Philippa Lacey

BBC Two/Quicksilver Media

Zimbabwe’s Forgotten Children

Jezza Neumann, Zoliswa Sithole, Brian Woods, Deborah Shipley

BBC Four/True Vision Productions

News Coverage


BBC One Ten O’Clock News: Handover of Power

Production Team

BBC One/BBC News 24/BBC News

Channel 4 News: From Chile’s Ecstasy to Congo’s Agony

Production Team

Channel 4/ITN Productions

ITV News at Ten: The Cumbria Murders

Production Team

ITV1/ITN Productions

Sky News: Egypt Crisis

Production Team

Sky News/Sky News

Sport

6 Nations – England v Wales

Production Team

BBC One/BBC Sport

FA Cup Final: Chelsea v Portsmouth

Tony Pastor, Paul McNamara, Jamie Oakford, Rob Hollier

ITV1/ITV Sport

Formula 1 – The Abu Dhabi Grand Prix

Production Team

BBC One/BBC Sport

Wimbledon 2010

Production Team

BBC One/BBC Sport

New Media


LabUK/Brain Test Britain

Richard Cable, Zoe Heron, Kathy Neil, Peter Harvey

www.bbc.co.uk/ BBC Multiplatform

Misfits

Matt Jarvis, Chloe Moss, Owen Priestly, Carl Hodler

E4.com/ Clerkenwell Productions & Kerb Digital

Malcolm Tucker: The Missing Phone

Dave Addey, Armando Iannucci, Henry Cooke, Henry Volans

iTunes App Store/Agant Ltd

Wallace and Gromit’s World of Invention

Production Team

www.bbc.co.uk/ Aardman Digital/BBC

Entertainment Programme


The Cube

Adam Adler, Nathan Eastwood, Andrew Newman, Andrew O’Connor

ITV1/Objective Productions

The Graham Norton Show

Graham Norton, Jon Magnusson, Graham Stuart, Steve Smith

BBC One/So Television

Have I Got News For You

Richard Wilson, Jo Bunting, Nick Martin, Mark Barrett

BBC One/Hattrick Productions

The X Factor

Andrew Llinares, Mark Sidaway, Nigel Hall, Richard Hall

ITV1/TalkbackTHAMES and Syco

(The Entertainment Programme BAFTA is given in honour of Lew Grade)

Comedy Programme


Catherine Tate’s Little Cracker

Catherine Tate, Sophie Clarke-Jervoise, Izzy Mant

Sky One/Tiger Aspect

Come Fly With Me

Adam Tandy, Paul King, Matt Lucas, David Walliams

BBC One/A Little Britain Production

Facejacker

Kayvan Novak, Ed Tracey, Mario Stylianides, Tom Thostrup

E4/Hatrick Productions

Harry and Paul

Harry Enfield, Paul Whitehouse, Sandy Johnston, Izzy Mant

BBC Two/Tiger Aspect Productions

Situation Comedy


Mrs Brown’s Boys

Stephen McCrum, Martin Delaney, Ben Kellett, Brendon O’Carroll

BBC One/BOCPix and BBC Productions, in association with RTE

Peep Show

Phil Clarke, Becky Martin, Sam Bain, Jesse Armstrong

Channel 4/Objective Productions

Rev

Kenton Allen, James Wood, Peter Cattaneo, Hannah Pescod

BBC Two/Big Talk Productions

The Trip

Steve Coogan, Rob Brydon, Michael Winterbottom

BBC Two/Revolution Films

YouTube Audience Award

Downton Abbey

The Killing

Miranda

Big Fat Gypsy Weddings

The Only Way is Essex

Sherlock


Digital Mag

Latest News

Stay connected on social networks
Like us on Facebook
Follow TNT on Twitter